Koenzym Q10 – na co pomaga i gdzie go szukać w diecie?

Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 25.11.2022

O koenzymie Q10 głośno zrobiło się wiele lat temu – kiedy jedna z marek kosmetycznych zaczęła dodawać ten składnik aktywny do swoich kremów przeciwzmarszczkowych. Dowiedz się, jakie jest działanie koenzymu Q10 i jak zadbać o jego właściwy poziom.

Właściwości chemiczne koenzymu Q10

Koenzym Q10 to inaczej ubichinon. Jest organicznym związkiem z grupy chinonów, który występuje m.in. w mitochondriach komórek roślinnych oraz zwierzęcych. Jego zadanie to na przenoszenie elektronów w łańcuchu oddechowym.

Proces ten polega na przyłączaniu się związku do elektronów, a następnie – jego swobodnym poruszaniu się w błonie mitochondrialnej. Pozwala to na dystrybucję elektronów między kompleksami białek łańcucha oddechowego.

Zbyt niski poziom koenzymu Q10 – przyczyny

Niestety wraz z wiekiem, mniej więcej po ukończeniu 35. roku życia, organizm produkuje coraz mniej koenzymu Q10. Zbyt niski poziom może więc wystąpić u każdego, ale szczególnie narażone na niedobór tego związku są osoby intensywnie uprawiające sport, pracujące fizycznie, cierpiące na wielochorobowość oraz te, które na co dzień żyją w zanieczyszczonym środowisku.

Koenzym Q10 – w jakich produktach występuje?

Koenzym Q10 znajdziesz w wielu składnikach pokarmowych, zatem najprostszą drogą do utrzymania odpowiedniego poziomu tej substancji jest prowadzenie zdrowo zbilansowanej diety. Warto pokusić się nawet o zmianę nawyków żywieniowych, bo to z pewnością pozytywnie wpłynie na zdrowie i kondycję organizmu.

Najważniejszymi źródłami koenzymu Q10 są:

  • ryby
  • podroby
  • szpinak
  • brokuły
  • oleje
  • produkty pełnoziarniste

Pamiętaj jednak, że ubichinon jest wrażliwy na obróbkę termiczną i ulega degradacji w zbyt wysokich temperaturach, a także pod wpływem długiego przechowywania produktów spożywczych. Jest przyswajany wyłącznie w obecności tłuszczów.

Jak uzupełnić koenzym Q10?

Sposobem na uzupełnienie koenzymu Q10 jest również sięgnięcie po naturalne suplementy diety – można je znaleźć m.in. w ofercie Naturell.

Odpowiedni poziom koenzymu Q10 w Twoim organizmie sprawia, że łatwiej jest Ci zatroszczyć się o własne zdrowie, jak i urodę. Upewnij się więc, że przyjmujesz go w odpowiednich ilościach. Przed rozpoczęciem suplementacji skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.

Najważniejsze produkty ze składnikiem: