Biotyna – właściwości, działanie, źródła w diecie. Dlaczego witamina H jest tak ważna dla organizmu?

Biotyna
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 18.11.2022

Biotyna ma szereg cennych właściwości, które sprawiają, że włosy i skóra są w dobrej kondycji. Ma też dobroczynny wpływ na cały organizm, dlatego nie powinno zabraknąć jej w codziennej diecie. Dowiedz się, gdzie występuje biotyna i jak ją suplementować.

Co to jest biotyna?

Biotyna znana jest również pod nazwami witamina B7 oraz witamina H. Jest to rozpuszczalny w wodzie związek organiczny, który znajduje się zarówno w tkankach roślin, jak i organizmach zwierząt.

Biotyna – właściwości

Biotyna jest niezbędna dla wielu procesów w ludzkim organizmie. Przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Biotyna pomaga także w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych.

Biotyna pomaga zachować zdrowe włosy oraz zdrową skórę. Biotyna na włosy działa jak najlepsza odżywka, tyle że podana od środka. Pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm makroskładników odżywczych.

Objawy obniżonego poziomu biotyny

Zbyt mała podaż biotyny może spowodować:

  • pogorszenie kondycji skóry
  • wypadanie włosów

Biotyna w jedzeniu – w jakich produktach występuje?

Biotyna występuje zarówno w produktach roślinnych, jak i tych pochodzenia zwierzęcego. Najlepsze źródła biotyny to wątroba i żółtka jaj. Witaminę B7 zawierają również:

  • migdały
  • orzechy włoskie
  • orzeszki ziemne
  • mąka sojowa, ryżowa i pełnoziarnista
  • warzywa: szpinak, marchew i pomidory

W syntezie biotyny ważny udział ma flora bakteryjna jelit, dlatego warto wspierać jej funkcjonowanie, włączając do codziennej diety produkty wspomagające mikrobiom, takie jak kiszone oraz świeże warzywa i owoce, kasze, pełnoziarniste pieczywo oraz produkty mleczne poddane fermentacji (naturalny jogurt, kefir, maślanka).

Biotyna w tabletkach

Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta pozwala utrzymać podaż biotyny na właściwym poziomie. Zalecana dzienna porcja witaminy B7 dla dorosłego człowieka to 50 μg.

Kobietom karmiącym piersią zaleca się zwiększenie ilości przyjmowanej biotyny o 5 μg na dobę, ponieważ laktacja przyczynia się do utraty witaminy H.

Biotyna w tabletkach, na przykład Naturell Witamina B Complex Forte jest dobrym uzupełnieniem codziennej diety. Suplementacja nie powinna być traktowana jako zamiennik zrównoważonej diety – najlepsza biotyna to ta przyjmowana wraz z pożywieniem.

Suplementy diety są jednak dobrym dodatkiem do spożywanych pokarmów, zwłaszcza w okresach zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Biotynę w tabletkach, na przykład Naturell Silica warto dla poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci. Również karmiące mamy skorzystają z suplementacji biotyny, z uwagi na utratę tej substancji wraz z mlekiem. Należy jednak pamiętać, że każdą suplementację należy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Najważniejsze produkty ze składnikiem: