Skrzyp polny – jak wygląda i na co pomaga?

Ta niepozorna roślina to cenny składnik wielu herbatek, naparów, suplementów oraz kosmetyków. Sprawdź, na co pomaga skrzyp polny i kiedy warto włączyć go do swojej codziennej rutyny.
Kobieta w średnim wieku o blond włosach, pije herbatkę ze skrzypu polnego z białej filiżanki, relaksując się w białym szlafroku na leżance w ogrodzie.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 25.04.2025

Wyciąg ze skrzypu polnego ma szerokie zastosowanie, zwłaszcza w kontekście pielęgnacji włosów i paznokci oraz skóry. Sprawdź, dlaczego skrzyp polny może być cennym wsparciem dla Twojej codziennej diety.

Jak wygląda skrzyp polny?

Skrzyp polny można łatwo rozpoznać, bo wygląda jak miniaturowa choinka. Ma cienkie, sztywne łodygi, z których wyrastają drobne, igiełkowate gałęzie[1]. Jest dość niski, bo jego wysokość nie przekracza zazwyczaj 50 cm. Na wiosnę najpierw pojawia się brązowy i prosty pęd, bez gałązek, który wyglądem przypomina trochę kiełkujący szparag. Dopiero z czasem zaczyna przybierać swoją charakterystyczną formę.

Gdzie rośnie skrzyp polny?

Skrzyp polny rośnie powszechnie w całej Polsce. Najczęściej można go spotkać na wilgotnych łąkach, polach i przy brzegach rzek. Często znajdziesz go też przy torach kolejowych, drogach oraz na obrzeżach lasów. Przeważnie w miejscach nasłonecznionych lub częściowo zacienionych, bo takie najbardziej mu odpowiadają. To właśnie tam najlepiej go szukać, jeśli chcesz zrobić napar czy herbatę ze skrzypu polnego. Ważny jest jednak odpowiedni sposób i termin zbierania.

Kiedy i jak zbierać skrzyp polny?

Najlepszy czas na zbiór to okres od czerwca do sierpnia, bo wtedy jego pędy są najbardziej rozwinięte i wartościowe. To właśnie w tym okresie mają one najwięcej krzemionki, składnika, który może mieć korzystne zastosowanie w pielęgnacji włosów i paznokci[2]. Zbieraj wyłącznie zielone pędy skrzypu polnego, a pomijaj brązowe, które nie mają cennych właściwości.

Po wysuszeniu, możesz zrobić z nich napar lub herbatkę. Jak suszyć skrzyp polny? Odrzuć wszystkie pożółkłe lub uszkodzone fragmenty. Rozłóż cienką warstwę rośliny na papierze, w suchym i zacienionym miejscu. Codziennie przewracaj skrzyp na drugą stronę. Suszenie zajmuje zazwyczaj 5-10 dni. Wysuszony skrzyp przechowuj w szczelnym szklanym pojemniku lub płóciennym woreczku. Dzięki temu zachowa swoje właściwości.

Skrzyp polny – właściwości i zastosowanie

Skrzyp polny często pojawia się w kontekście dbania o włosy, paznokcie i skórę, ponieważ pomaga zachować zdrową skórę, włosy i paznokcie. W sklepach możesz znaleźć gotowe herbatki ze skrzypu polnego, suplementy z jego ekstraktem, a także szampony i odżywki z dodatkiem wyciągu ze skrzypu polnego.

Tradycyjnie kojarzony jest z pielęgnacją łamliwych włosów oraz paznokci i dlatego często pojawia się w składzie produktów, które powstały z myślą o osobach pragnących zadbać o ich dobrą kondycję. Wyciąg ze skrzypu polnego znajdziesz m.in. w suplementach diety Naturell: Kompleks Włosy Skóra Paznokcie, Silica Biotyna Max oraz Silica. W domu możesz też samodzielnie zaparzyć herbatkę z jego dodatkiem.

Jak parzyć skrzyp polny?

Aby przygotować prosty napar z suszonego skrzypu, wystarczy zalać 1–2 łyżeczki suszu wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez około 10–15 minut. Taki napar można pić samodzielnie lub w połączeniu z innymi ziołami. Można go też wykorzystywać do płukanek czy też szamponów, lub jako składnik kąpieli. W takim wypadku warto mieć podstawową wiedzę o ziołach czy tworzeniu domowych preparatów do pielęgnacji.

Ciekawostki o skrzypie polnym

  • Niebezpieczne związki – skrzyp polny można pomylić ze skrzypem błotnym, który bywa trujący. Różnią się one nieco budową bocznych gałązek, bo skrzyp błotny często nie przypomina typowej choinki. Ma bardziej rozgałęzione gałęzie i ciemniejsze pędy. Rośnie też na bardzo mokrych i podmokłych terenach. Jeśli nie masz doświadczenia w zbieraniu skrzypu, lepiej poradzić się kogoś, czy dana roślina jest bezpieczna.
  • Nietypowe zastosowanie – w przeszłości skrzyp polny wykorzystywano jako naturalny środek do czyszczenia naczyń. To dlatego, że zawiera krzemionkę o dobrych właściwościach ścierających.
  • Magiczna ochrona – w tradycji ludowej przypisywano skrzypowi właściwości ochronne, dlatego wieszano go przed wejściem do domów jako „odstraszacz złych energii”.

Choć niepozorny z wyglądu, skrzyp polny od wieków jest obecny w domowej pielęgnacji i rytuałach dbania o siebie. Można stosować go w formie naparów i herbatek albo suplementów, które posiadają ekstrakty ze skrzypu polnego w składzie.

 

Przypisy:

[1] J Costa‐Rodrigues, S C Carmo, J C Silva, M H R Fernandes, Inhibition of human in vitro osteoclastogenesis by Equisetum arvense, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6495422/

[2] Krzysztof Przygoński, Zofia Zaborowska, Elżbieta Wojtowicz, Bożena Dziarska, Ocena aktywności przeciwutleniającej ziela skrzypu polnego (Herba equiseti), https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2012/3/507-512.pdf

Najważniejsze produkty ze składnikiem: