Witamina B1 (tiamina) – właściwości, zastosowanie, suplementacja
Witamina B1, czyli tiamina, jest jednym ze składników odżywczych, których nie może zabraknąć w naszej diecie. Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawdź, w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina B1 i kiedy warto ją suplementować.
Czym jest witamina B1 (tiamina)?
Witamina B1, czyli tiamina, jest heterocyklicznym związkiem chemicznym, który składa się z pierścienia tiazolowego i pirymidynowego, połączonych mostkiem metinowym. Substancja została po raz pierwszy wyodrębniona z otrębów ryżowych przez polskiego naukowca, Kazimierza Funka, w 1911 roku.
Tiamina występuje zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. W organizmie akumuluje się przede wszystkim w erytrocytach, jak również w mięśniach szkieletowych, sercu, mózgu, nerkach oraz wątrobie.
Witamina B1 – właściwości
Tiamina jest substancją rozpuszczalną w wodzie. Jak wszystkie witaminy z grupy B, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Prawidłowy poziom witamin B1:
- wspiera procesy metabolizmu energetycznego,
- wspomaga prawidłową pracę serca,
- wspiera układ nerwowy i prawidłowe funkcje psychologiczne.
Witamina B1 – źródła w diecie
Witamina B1 jest obecna zarówno w roślinnych produktach spożywczych, jak i tych pochodzenia zwierzęcego. Najbardziej wartościowymi źródłami witaminy B1 są produkty zbożowe i nasiona roślin strączkowych (fasola, groch). Witamina B1 znajduje się również w:
- wieprzowinie
- podrobach
- rybach
- kaszach, zwłaszcza kaszy gryczanej i jaglanej
Tiaminę zawierają też:
- otręby i zarodki pszenne
- soja
- soczewica
- nasiona słonecznika
- drożdże spożywcze
Znaczącą ilość witaminy B1 mają również owoce, warzywa i przetwory mleczne, zwłaszcza jogurty i sery żółte dojrzewające.
Natomiast produkty takie jak owoce morza, kawa i herbata mogą zmniejszać ilość wchłanianej witaminy B1.
Co wspiera tiamina?
Witamina B1 jest bardzo ważna dla naszych funkcji poznawczych i ogólnego nastroju. Zbyt niski poziom tiaminy może powodować pogorszenie pamięci i gorsze samopoczucie. Może pojawić się osłabienie, zmęczenie, drętwienie i obrzęki kończyn, bóle i skurcze mięśni oraz mrowienie. Zalecana ilość witaminy B1 wynosi 1,1 mg u kobiet i 1,3 mg u mężczyzn dziennie1.
Prawidłową podaż witaminy B1 najlepiej jest zapewnić sobie poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę, jednak w niektórych przypadkach (np. u osób otyłych, chorujących na cukrzycę czy seniorów, gdy zmniejszone jest wchłanianie tiaminy) może to okazać się niewystarczające. Warto wówczas sięgnąć po suplement diety z witaminą B1, na przykład Naturell Witamina B Complex Forte.
Jak długo można brać witaminę B1?
Suplementacja witaminy B1 może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. W razie wątpliwości warto jest zasięgnąć porady lekarza, który określi, jak długo i w jakiej ilości należy przyjmować preparaty witaminowe.
Źródło:
- Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, NIZP-PZH, Warszawa, 2020.