Witamina B3 (niacyna) – właściwości i działanie, źródła w diecie

Niacyna, czyli witamina B3, to jedna z witamin, które wspierają pracę organizmu. Jakie właściwości ma niacyna i gdzie jej szukać w diecie?
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 17.01.2023

Niacyna, czyli witamina B3, to jedna z witamin, które wspierają pracę organizmu. Jej przyjmowanie w diecie lub suplementacja są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jakie właściwości ma niacyna i jak może wspierać organizm?

Niacyna – jaka to witamina?

Niacyna to inaczej witamina B3. Nazwą tą określa się dwa związki: kwas nikotynowy oraz jego amid (nikotynamid). Witamina B3, niacynamid, witamina PP – każda z tych nazw może być wykorzystywana zamiennie.

Niacyna może być syntetyzowana przez ludzki organizm (w przeciwieństwie do innych witamin z grupy B) – z podstawowego aminokwasu, tryptofanu. Jednak w wielu przypadkach jej naturalna ilość jest niewystarczająca dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Co to jest niacyna i gdzie ją znaleźć?

Źródłem niacyny są popularne produkty spożywcze. Duże ilości witaminy B3 znajdują się w mięsie, szczególnie drobiowym i wieprzowym, ale też w rybach.

Wegetarianie także z pewnością znajdą bogate w witaminę B3 produkty odpowiednie dla siebie. Są to np.:

  • orzechy i migdały
  • otręby pszenne
  • ziemniaki
  • rośliny strączkowe (lucerna, ciecierzyca, groszek i bób)

Chcąc wprowadzić do swojej diety źródło witaminy B3, warto sięgnąć też po awokado, marakuję czy nektarynki, a także popularne ostatnio boczniaki.

Witamina B3 – jakie ma właściwości i w jakich obszarach wspiera organizm?

Niacyna wspiera prawidłowy przebieg procesów komórkowych oraz reakcji biochemicznych w organizmie. Wspomaga poprawne funkcjonowanie  układu nerwowego.

Wspiera również procesy metaboliczne, reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi. Co ważne, niacyna pozytywnie wpływa na kondycję skóry i włosów, a także przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

Niacyna a odchudzanie

Właściwości witaminy B3 można wykorzystać także podczas odchudzania. Niacyna pomaga bowiem w wytwarzaniu energii z przyjmowanych pokarmów. Obniżony poziom tego składnika może zaś utrudnić spalanie kalorii. Co więcej, wiele pokarmów będących źródłem niacyny zawiera także błonnik – substancję pomagającą kontrolować wagę.

Witamina B3 – objawy i możliwe skutki obniżonego poziomu

Wśród objawów obniżonego poziomu witaminy B3 wyróżnić można m.in:

  • pogorszenie kondycji skóry
  • nadmierne złuszczanie się naskórka
  • nadmierne zmęczenie
  • apatię
  • zaburzenia koncentracji
  • drażliwość

Niacyna w suplementacji – witamina B3 jako suplement diety

Zalecane dzienne spożycie niacyny wynosi 1,3 mg, a utrzymanie jego zalecanego poziomu wspomaga pracę organizmu. Niacyna jest składnikiem tabletek Naturell Witamina B Complex Forte wraz z innymi witaminami z grupy B.

Najważniejsze produkty ze składnikiem: