Witamina C – właściwości, działanie, zastosowanie i źródła

Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 25.08.2022

Witamina C jest prawdopodobnie najbardziej znaną ze wszystkich witamin i innych składników odżywczych. Przypisuje się jej wręcz cudowne właściwości – od działania leczniczego po zdolność opóźniania procesów starzenia. Jaka jest prawda o witaminie C i jakie faktycznie są jej właściwości? Czy warto ją suplementować i w jakiej ilości należy ją przyjmować? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Witamina C – właściwości i działanie

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy nienasyconych alkoholi polihydroksylowych. Naturalnie występuje w źródłach roślinnych i zwierzęcych w postaci kwasu L-askorbinowego (o konfiguracji L). Wspiera wiele procesów zachodzących w organizmie. Działa jako prekursor kilku enzymów, a jej rola polega m.in. na:

  • wsparciu biosyntezy kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania kości, zębów, chrząstek, dziąseł, skóry oraz naczyń krwionośnych;
  • wsparciu prawidłowego metabolizmu energetycznego;
  • działaniu antyoksydacyjnym.

Prawidłowa podaż witaminy C sprzyja także przyswajalności żelaza, które wspiera proces tworzenia erytrocytów i hemoglobiny. Witamina C  wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego i oraz pracę układu nerwowego.

Czy witamina C zapewnia wieczną młodość?

Witamina C ma silne działanie antyoksydacyjne, co znaczy, że „walczy” z wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie się organizmu. W tym sensie witamina C jest naszą sojuszniczką w walce z upływem czasu i faktycznie może spowolnić procesy starzenia, zarówno te widoczne na zewnątrz, jak i dotyczące organów wewnętrznych.

Jej korzystne działanie na funkcjonowanie organizmu jest też znacznym wsparciem w okresach większej podatności na infekcje i w czasie choroby, w znacznym stopniu może przyczynić się do wzmocnienia organizmu, będzie więc dla niego dodatkowym wsparciem w walce z gorszym samopoczuciem.

Ile witaminy C można brać dziennie?

U osób dorosłych zapotrzebowanie na witaminę C jest większe w przypadku kobiet w ciąży i karmiących mam oraz w sytuacjach zwiększonego stresu. Większej ilości witaminy C potrzebują też osoby palące papierosy. Zalecana dzienna porcja witaminy C wynosi  90 mg dla dorosłych mężczyzn i  75 mg dla dorosłych kobiet1.

Nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć taką ilość w pożywieniu, dlatego warto sięgnąć po sprawdzone suplementy diety. Warto wiedzieć, że witamina C jest dostępna w suplementach diety również w formach o wyższej biodostępności niż kwas askorbinowy. Taką formę witaminy C można znaleźć na przykład w Naturell Ester-C® PLUS czy w produkcie Naturell C 1000+.

Jakie warzywa i owoce stanowią najlepsze źródło witaminy C?

Spośród produktów spożywczych najlepsze źródło witaminy C to owoce i warzywa. Kwas L-askorbinowy jest zawarty w takich produktach jak:

  • acerola
  • dzika róża
  • natka pietruszki
  • kiwi
  • jagody
  • truskawki
  • maliny
  • czarna porzeczka
  • pietruszka
  • koperek
  • owoce cytrusowe

Pewne jej ilości znajdują się także w wątrobie wołowej i wieprzowej oraz rybach (dorsz i pstrąg). Dobrym źródłem witaminy C są warzywa, przede wszystkim papryka, jarmuż, kapusta i szpinak.

Na zawartość witaminy C w produktach spożywczych ma wpływ zarówno to, w jaki sposób je przechowujemy, jak i w jakiej postaci są podawane. Gotowanie i smażenie zmniejsza ilość witaminy C nawet o kilkadziesiąt procent, dlatego najlepiej jest jeść w miarę możliwości surowe warzywa i owoce, na przykład w postaci świeżo wyciskanych soków.

Czy witamina C pomaga na trądzik?

Witamina C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych oraz prawidłowego funkcjonowania skóry  Dzięki witaminie C skóra jest też bardziej dotleniona, co przekłada się na jej ładniejszy koloryt i zdrowszy wygląd.

Warto wiedzieć, że witamina C wchodzi w skład wielu kosmetyków przeznaczonych dla cery problematycznej. Ma właściwości rozjaśniające przebarwienia i wyrównujące koloryt.

Nie należy jednak przesadzać z ilością przyjmowanej witaminy C – jej nadmiar może być niekorzystny dla organizmu.

Źródło:

  1. https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/2017_09_DRVs_summary_report.pdf, s. 72-74.

Najważniejsze produkty ze składnikiem: