Witamina E – właściwości, zastosowanie, źródła i suplementacja
Witamina E stosowana jest w kosmetyce i znana jako „witamina młodości”. Jej właściwa podaż jest jednak konieczna przede wszystkim dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dowiedz się, jakie właściwości i działanie ma witamina E oraz jakie są jej naturalne źródła i kiedy warto ją suplementować.
Czym jest witamina E?
Witamina E jest grupą organicznych związków chemicznych rozpuszczalnych w tłuszczach. Zaliczają się do niej tokoferole oraz tokotrienole. Witamina E wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Kluczowa dla człowieka jest rola, jaką odgrywa α-tokoferol – wykazuje najwyższą spośród wszystkich związków w tej grupie aktywność biologiczną. Witamina E magazynowana jest w tkance tłuszczowej i nadnerczach. Nie jest wydalana z moczem ani z potem.
Witamina E – właściwości
Witamina E w postaci α-tokoferolu wspiera ochronę DNA, białek i lipidów komórkowych przed uszkodzeniem oksydacyjnym.
Stosuje się ją m.in. w kosmetyce, określając jako „witaminę młodości”, ponieważ ma udokumentowane badaniami naukowymi korzystne działanie na skórę. Witamina E stosowana jest głównie w kremach ze względu na właściwości nawilżające i regenerujące skórę. Witamina E stosowana na skórę działa również jak naturalny filtr UV.
Zatem główną zaletą witaminy E są jej właściwości antyoksydacyjne. Witamina E jest uznawana za jeden z najlepszych antyoksydantów. Pomaga w ochronie komórek przed uszkodzeniami, wywołanymi przez stres oksydacyjny. Witamina E zwalcza wolne rodniki tlenowe odpowiedzialne za stres oksydacyjny. Powstają one chociażby pod wpływem promieniowania UV. Dotyczy to jednak nie tylko skóry, ale całego organizmu.
Witamina E pod postacią tokoferolu występuje w produktach pochodzenia roślinnego, m.in. olejach roślinnych, ale również w warzywach liściastych i nasionach roślin strączkowych oraz w produktach zbożowych.
Witamina E – naturalne źródła
Zalecane wystarczające dzienne spożycie α-tokoferolu wynosi 8-10 mg dla osób dorosłych1. Witamina E znajduje się w wielu pokarmach pochodzenia roślinnego. Jej źródłem są m.in.:
- oleje roślinne, zwłaszcza olej słonecznikowy
- oliwa z oliwek
- orzechy
- migdały
- zarodki i kiełki nasion zbóż
- warzywa: szpinak, pomidory, brokuły, papryka, brukselka
- owoce takie jak brzoskwinie i morele
Witaminę E zawierają też otręby i płatki owsiane, mleko i przetwory mleczne, ryby i mięso drobiowe.
Witamina E – kiedy suplementacja może być potrzebna?
Prawidłowy poziom witaminy E w organizmie jest warunkowany przez zdrowo zbilansowaną dietę, ale witaminę tę można też suplementować. Jest to wskazane zwłaszcza w czasie zwiększonego zapotrzebowania na witaminę E czy przy stosowaniu diety ubogiej w tłuszcze.
Można przyjmować ją doustnie, równocześnie stosując preparaty pielęgnacyjne w postaci kremów, co sprzyja poprawie kondycji skóry. Witaminę E zawierają m.in. produkty: Naturell Koenzym Q10 + E, Naturell Selen organiczny + E oraz Naturell Beta-karoten + E.
Źródło:
- Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, NIZP-PZH, Warszawa, 2020.