Chrom – właściwości i źródła w diecie

Chrom to pierwiastek o właściwościach cennych dla organizmu człowieka. Dowiedz się, jak uzupełnić poziom chromu w organizmie!
zrelaksowana kobieta na plaży
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 12.10.2022

Chrom to pierwiastek śladowy, który można znaleźć w składnikach pokarmowych jedynie w niewielkiej ilości. Właściwości chromu sprawiają jednak, że potrafi on efektywnie wspierać pracę organizmu, a utrzymanie jego właściwego poziomu może także wspomóc twój metabolizm. Zobacz, w jakich produktach możesz znaleźć chrom.

Chrom i jego rola w organizmie

Chrom występuje w różnych formach. Tą najczęstszą odmianą, nad którą zresztą prowadzi się najwięcej badań, jest chrom (III). To pierwiastek będący na trzecim poziomie utlenienia. Budzi on zainteresowanie naukowe głównie w kontekście wsparcia prawidłowej pracy receptorów insulinowych, a także regulacji poziomu cholesterolu, kwasów tłuszczowych oraz procesów metabolicznych1.

Badania nad rolą, jaką chrom odgrywa w organizmie trwają już od ponad 50 lat – zwłaszcza w kontekście tego, jak pierwiastek ten wspomaga metabolizm glukozy. Prawidłowy poziom chromu może wspierać działanie receptorów insuliny, co za tym idzie – dbać o utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi. Wynika to m.in. z faktu, iż ten pierwiastek śladowy wchodzi w skład tzw. czynnika tolerancji glukozy.

Badania prowadzone na zwierzętach wskazują również, że chrom może wspierać metabolizm węglowodanów3. Utrzymanie prawidłowego poziomu chromu może zatem wspomagać:

  • utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy
  • procesy metaboliczne zachodzące w organizmie

 

Brak chromu w organizmie – skutki niskiego poziomu chromu

Niski poziom chromu może być przyczyną zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Może także być powodem obecności cukru w moczu. Wśród innych skutków zbyt niskiego poziomu chromu w organizmie trzeba wymienić możliwą neuropatię, spadek masy ciała i niezadowalające tempo wzrostu u dzieci. Pojawić się mogą także:

  • niepokój
  • przewlekłe zmęczenie
  • osłabienie mięśni
  • wahania nastroju

Z uwagi na wymienione wyżej powody, warto zadbać o zdrową, dobrze zbilansowaną dietę – zgodną z obecnie obowiązującą piramidą żywienia, a jeśli zajdzie taka potrzeba – po konsultacji ze specjalistą – uzupełnić ją o odpowiednie preparaty zawierające chrom.

 

Niski poziom chromu w organizmie – objawy

Zbyt niski poziom chromu organizm może manifestować wzrostem poziomu cukru I cholesterolu we krwi. Nasileniu ulegają zazwyczaj bóle głowy oraz ogólne, trudne do opanowania zmęczenie organizmu. Zdarza się, że zaczynają pojawiać się stany lękowe i nieobserwowana wcześniej drażliwość.

 

Najważniejsze źródła chromu w diecie

Chrom można dostarczyć swojemu organizmowi wraz z pożywieniem. Najważniejsze źródła chromu w diecie to m.in.:

  • produkty pełnoziarniste
  • sery
  • orzechy
  • szparagi
  • drożdże piwne
  • grzyby
  • wątroba
  • piwo
  • ostrygi
  • owoce2

Podaż tego pierwiastka można również zwiększyć, sięgając po preparaty z chromem. Preparat Naturell Chrom Organiczny+B3 występuje w wygodnej postaci, zapewniającej łatwość przyswojenia składników w nim zawartych. Warto jednak skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem suplementacji.

 

~~

  1. https://dieta.mp.pl/zasady/74864,chrom
  2. Piotrowska A, Pilch W., Tota Ł., Nowak G., Biologiczne znaczenie chromu III dla organizmu człowieka, [w:] „Medycyna pracy” nr. 69(2)/2018, s. 211-223. [online:] http://medpr.imp.lodz.pl/Biologiczne-znaczenie-chromu-III-ndla-organizmu-czlowieka,73855,0,1.html
  3. Puszkarewicz A., Oddziaływanie związków chromu na biotyczną część środowiska, „Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej” 2007, s. 246.

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Jak walczyć ze zmęczeniem? Jakie są sposoby na zmęczenie? Zmęczona kobieta przykłada rękę do czoła.
czytaj
Jakie suplementy na tarczycę mogą Ci pomóc utrzymać ją w dobrej kondycji? Jak zadbać o zdrowie tarczycy? Uśmiechnięta kobieta trzyma jabłko w dłoni i cieszy się słoneczną pogodą.
czytaj