Mindfulness - na czym polega trening uważności?

Przekonaj się, co oznacza mindfulness, na czym polega ta praktyka i dlaczego warto włączyć ją do codziennej rutyny. Sprawdź, jak praktykować uważność na co dzień, by odczuwać większą satysfakcję z życia tu i teraz.
Kobieta w blond włosach, kapeluszu, jeansach i ponczo siedzi na trawie, na leśnej polanie z książką i praktykuje trening uważności mindfulness.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 19.11.2024

W dzisiejszych czasach, kiedy nasze życie jest pełne pośpiechu i nadmiaru bodźców, mindfulness zdobywa coraz większą popularność. To termin pochodzący z języka angielskiego, oznaczający „uważność”. To praktyka, która uczy nas, jak być w pełni obecnym w danym momencie oraz świadomym tego, co się dzieje tu i teraz.

Uważność to zdolność do świadomego doświadczania bieżącej chwili, bez jej oceny czy analizy. Polega na pełnym zaangażowaniu w dany moment, koncentrując się na przykład na oddechu, dźwiękach otoczenia czy odczuciach pojawiających się w naszym ciele.

Mindfulness – co to i jak ją praktykować na co dzień?

Jednym z podstawowych narzędzi kształtowania uważności jest medytacja mindfulness. Na czym polega uważność i jej trening? Poniżej znajdziesz krótką instrukcję.

  1. Usiądź wygodnie, najlepiej w pozycji z wyprostowanym kręgosłupem.
  2. Zamknij oczy i zacznij skupiać się na swoim oddechu.
  3. Obserwuj, jak powietrze wchodzi i wychodzi z Twoich płuc.
  4. Kiedy zauważysz, że Twoje myśli zaczynają błądzić, delikatnie przyprowadź swoją uwagę z powrotem do oddechu.

Początkowo możesz mieć trudność, żeby skoncentrować się w pełni na swoim oddechu, ale nie zniechęcaj się. Po kilku powtórzeniach takiej praktyki poczujesz, jak umysł staje się spokojniejszy, napięcie w ciele się zmniejsza.

Technika uważności nie ogranicza się jedynie do medytacji. Możemy praktykować ją w trakcie codziennych czynności – jedząc, spacerując czy nawet myjąc naczynia. Kluczem jest pełne zaangażowanie w to, co robimy w danej chwili, zamiast pozwalania umysłowi błądzić wśród niekończących się myśli.

Trening uważności – dlaczego warto?

Mindfulness to nie tylko technika relaksacji, ale przede wszystkim narzędzie, które pozwala nam lepiej zrozumieć siebie, swoje potrzeby i emocje. Regularny trening uważności przynosi korzyści nie tylko w postaci głębszego relaksu, ale również pomaga dostrzegać więcej detali naszej codzienności.

Wyobraź sobie sytuację, w której idziesz na długo wyczekiwaną kolację do ulubionej restauracji, ale zamiast cieszyć się smakiem upragnionego dania, myślisz o tym, co musisz zrobić jutro, wspominasz wydarzenie sprzed kilku godzin albo przeżywasz sprzeczkę z koleżanką sprzed tygodnia. Mindfulness uczy dystansowania się od tej gonitwy myśli i skupiania w pełni na tym, co robisz w danym momencie.

Trening uważności może mieć jednak też wiele innych korzyści dla zdrowia czy stanu Twojego umysłu:

  • pomaga w redukcji stresu[1] oraz lęku[2];
  • medytacja uważności wzmacnia zdolność koncentracji, poprawia jakość snu i ogólny nastrój1;
  • badania pokazują, że mindfulness może wspierać działanie układu odpornościowego, obniżać ciśnienie krwi[3], a nawet wpływać na zmniejszanie przewlekłego bólu1;
  • dodatkowo trenowanie uważności może przyczynić się do lepszego trawienia i ogólnego poczucia dobrostanu fizycznego[4].

Mindfulness, czyli uważność, okazuje się być niezwykle cenną praktyką w dzisiejszym świecie pełnym pośpiechu i nadmiaru bodźców. Wprowadzenie praktyki uważności do codziennego życia pozwoli lepiej zrozumieć siebie, zdystansować się od otaczającego Cię środowiska oraz podnieść jakość Twojego życia na wielu poziomach.

 

Przypisy:

[1] Bartlett L, Buscot MJ, Bindoff A, Chambers R, Hassed C. Mindfulness Is Associated With Lower Stress and Higher Work Engagement in a Large Sample of MOOC Participants. Front Psychol. 2021;12:724126. Published 2021 Sep 10. doi:10.3389/fpsyg.2021.724126

[2] Hofmann SG, Gómez AF. Mindfulness-Based Interventions for Anxiety and Depression. Psychiatr Clin North Am. 2017;40(4):739-749. doi:10.1016/j.psc.2017.08.008

[3] https://newsroom.heart.org/news/mindfulness-shows-promise-as-an-effective-intervention-to-lower-blood-pressure

[4] Naliboff BD, Smith SR, Serpa JG, et al. Mindfulness-based stress reduction improves irritable bowel syndrome (IBS) symptoms via specific aspects of mindfulness. Neurogastroenterol Motil. 2020;32(9):e13828. doi:10.1111/nmo.13828

 

 

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Seniorzy wykonują ćwiczenia wzmacniające i siłowe na sali gimnastycznej na matach na zajęciach jogi.

Ćwiczenia dla seniorów - jaka aktywność fizyczna dla seniora?

Regularna aktywność fizyczna to klucz do zdrowego i pełnego energii życia, niezależnie od wieku. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą przynieść seniorom wiele korzyści – od poprawy kondycji fizycznej, przez zwiększenie elastyczności i równowagi, aż po lepsze samopoczucie psychiczne.

czytaj
Zdrowa ryba na talerzu - pieczony dorsz z batatami i zieloną fasolką szparagową.

Czy nadal warto jeść ryby?

Ryby od dawna są uważane za ważny element zdrowej diety. Są źródłem białka, witamin i cennych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Jednak współczesne badania oraz narastające problemy ekologiczne skłaniają nas do refleksji: czy warto jeść ryby?

czytaj