Obniżony poziom witaminy B12 - kiedy spada poziom witaminy B12?

Niski poziom witaminy B12 może niekorzystnie wpływać na organizm. Sprawdź, czym może być spowodowany i jak szybko uzupełnić witaminę B12!
mięso i nabiał
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 05.10.2022

Witamina B12 jest kluczowa dla prawidłowej pracy organizmu, choć często niedoceniana. Dowiedz się, dlaczego warto dbać o odpowiedni poziom witaminy B12.

Witamina B12 – jaką pełni funkcję w organizmie?

Witamina B12 (kobalamina) pełni wiele ważnych funkcji w twoim organizmie. Jej najważniejsze zadania to:

  • pobudzanie produkcji czerwonych krwinek
  • wsparcie funkcjonowania układu nerwowego
  • wspomaganie syntezy komórek – głównie szpiku kostnego
  • wspomaganie pracy układu pokarmowego
  • obniżanie poziomu lipidów
  • pozytywny wpływ na kondycję psychiczną

Substancja, jaką jest witamina B12, wpływa również na samopoczucie, a także pobudza apetyt.

 

Przyczyny obniżonego poziomu witaminy B12 – z czego może wynikać?

Witamina B12, czyli kobalamina, jest przyswajana głównie ze składników pokarmowych pochodzenia zwierzęcego, a przede wszystkim – z mięsa. Z niskim poziomem witaminy B12 zmagają się więc głównie osoby, które przeszły na dietę wegetariańską lub wegańską, bądź po prostu ograniczają do minimum spożycie czerwonego mięsa.

 

Jak zadbać o odpowiedni poziom witaminy B12?

Najważniejszym, pokarmowym źródłem witaminy B12 jest czerwone mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. W uzupełnieniu braków witaminy B12 w diecie pomoże więc zwiększenie ich ilości w codziennej diecie.

Niemniej jednak witaminę B12 można również przyjmować pod postacią suplementów diety w łatwo przyswajalnej postaci. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po suplementy z witaminą B12 Naturell – prostych do przyjęcia tabletek, które szybko i skutecznie dostarczają organizmowi niezbędnych składników. Odpowiednia zawartość – tym wyższa, im starsza osoba – pozwoli zadbać o właściwy poziom tej witaminy i sprzyja zdrowiu oraz zachowaniu równowagi w organizmie. Ważne, aby przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Jak walczyć ze zmęczeniem? Jakie są sposoby na zmęczenie? Zmęczona kobieta przykłada rękę do czoła.
czytaj
Jakie suplementy na tarczycę mogą Ci pomóc utrzymać ją w dobrej kondycji? Jak zadbać o zdrowie tarczycy? Uśmiechnięta kobieta trzyma jabłko w dłoni i cieszy się słoneczną pogodą.
czytaj