Skóra, włosy i paznokcie – co jeść, aby wspierać ich kondycję?

Skóra pełna blasku, gęste i lśniące włosy, mocne paznokcie to marzenie większości kobiet. Jak wesprzeć urodę poprzez prawidłową dietę?
Skóra, włosy i paznokcie – co jeść, aby wspierać ich kondycję? Kobieta leży wśród rozłożonych na podłodze warzyw.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 10.02.2023

Skóra pełna blasku, błyszczące włosy i mocne paznokcie kojarzą się głównie z zewnętrzną pielęgnacją. Nie należy jednak lekceważyć znaczenia zdrowej diety – to, jakie produkty trafiają na twój talerz, również znacząco wpływa na twój wygląd. Co jeść, by poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci?

Co jeść, żeby mieć ładną cerę i zdrowe włosy?

Wiele kobiet zastanawia się, jak w naturalny sposób poprawić swój wygląd. Czy istnieje dieta na zdrowe włosy lub dieta na ładną cerę? Okazuje się, że przestrzeganie odpowiedniej diety może faktycznie wpłynąć na urodę!

Podstawowe budulce skóry, włosów i paznokci – zapewniające ich siłę i elastyczność to białka: keratyna, kolagen i elastyna. Keratyna i elastyna nie występują w jedzeniu, za to są częstymi składnikami kosmetyków do włosów. Za to kolagen można znaleźć w niektórych produktach żywnościowych, głównie mięsnych np.:

  • podroby
  • salceson
  • produkty na bazie żelatyny wieprzowej
  • galaretki warzywne i owocowe
  • ryby

Te ostatnie zawierają również dużo niezbędnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych omega-3. Organizm nie jest w stanie sam wytwarzać tych substancji, dlatego musi je uzyskiwać z pożywienia.

Jeśli zastanawiasz się, co jeść na włosy czy paznokcie, jadłospis stworzysz z następujących produktów. Warto jeść raz na tydzień ryby, w tym raz tłustą – np. łososia, tuńczyka, makrelę czy sardynki. Dostarczają one zdrowych kwasów omega-3: EPA i DHA. Pamiętaj, że danie z ryby to nie tylko filet – może to być również zupa, curry czy kotlety rybne.

Również orzechy, siemię lniane czy olej lniany wypełnione są zdrowymi tłuszczami – to źródła innego kwasu omega-3 – kwasu alfa-linolenowego (ALA). Stanowią dobrą przekąskę – jedna garść w ciągu dnia doda energii i pomoże utrzymać skórę, włosy i paznokcie w dobrej formie.

Na kondycję włosów i paznokci wpływa m.in. nawodnienie organizmu. To ważne także w przypadku diety na piękną cerę. Staraj się codziennie pić dużo wody. Poprawi to krążenie krwi i ułatwi dostarczanie składników odżywczych tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.

Dieta na urodę – o jakich  składnikach odżywczych pamiętać?

Wspomniane wcześniej białko – kolagen – tworzy włókna, które zapewniają sprężystość tkanek. Z wiekiem organizm produkuje go coraz mniej. Dodatkowo palenie tytoniu czy nadmiar słońca przyspieszają szkodliwe reakcje utleniania. Dlatego warto jeść dużo warzyw i owoców bogatych w przeciwutleniacze i składniki odżywcze.

Witaminy E i C oraz cynk, selen i karotenoidy są silnymi antyoksydantami, które usuwają szkodliwe produkty uboczne procesu utleniania i zmniejszają podatność tkanek na uszkodzenia. Spośród składników ważnych dla zdrowia skóry, włosów i paznokci warto wymienić też krzem i żelazo.

Najlepszym źródłem selenu są orzechy brazylijskie, a cynku i żelaza – produkty pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianie i weganie mogą pozyskiwać cenne minerały z roślin strączkowych i pełnych ziaren, jednak są one trudniej przyswajalne. Na wchłanianie żelaza wpływa witamina C, dlatego do posiłków warto dodawać obfitujące w nią produkty, takie jak papryka, jarmuż, czarna porzeczka czy kiwi.

Dobrym źródłem karotenoidów są z kolei marchew, dynia i szpinak – organizm przekształca zawarty w nich beta-karoten w witaminę A. W miesiącach, kiedy trudno o świeże warzywa i owoce, wspomogą cię witaminy na paznokcie, włosy i skórę, na przykład marki Naturell.

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Seniorzy wykonują ćwiczenia wzmacniające i siłowe na sali gimnastycznej na matach na zajęciach jogi.

Ćwiczenia dla seniorów - jaka aktywność fizyczna dla seniora?

Regularna aktywność fizyczna to klucz do zdrowego i pełnego energii życia, niezależnie od wieku. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą przynieść seniorom wiele korzyści – od poprawy kondycji fizycznej, przez zwiększenie elastyczności i równowagi, aż po lepsze samopoczucie psychiczne.

czytaj
Zdrowa ryba na talerzu - pieczony dorsz z batatami i zieloną fasolką szparagową.

Czy nadal warto jeść ryby?

Ryby od dawna są uważane za ważny element zdrowej diety. Są źródłem białka, witamin i cennych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Jednak współczesne badania oraz narastające problemy ekologiczne skłaniają nas do refleksji: czy warto jeść ryby?

czytaj