Zdrowa tarczyca - te suplementy mogą Ci pomóc!

Dla zdrowia tarczycy ważna jest dieta i suplementacja. Sprawdź, które suplementy mogą pomóc Ci utrzymać tarczycę w dobrej kondycji!
Jakie suplementy na tarczycę mogą Ci pomóc utrzymać ją w dobrej kondycji? Jak zadbać o zdrowie tarczycy? Uśmiechnięta kobieta trzyma jabłko w dłoni i cieszy się słoneczną pogodą.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 09.03.2023

Dla zdrowia tarczycy ważna jest dieta i suplementacja. Zalecane jest uzupełnianie niskiego poziomu składników odżywczych w diecie oraz pilnowanie prawidłowego poziomu wapnia, witaminy D, selenu czy cynku. Poznaj naturalne sposoby na tarczycę i sprawdź, które suplementy mogą ci w tym pomóc.

Tarczyca – jak działa?

Tarczyca jest gruczołem odpowiedzialnym za wytwarzanie hormonów sterujących przemianą materii w tkankach i narządach. To przede wszystkim trójjodotyronina oraz tyroksyna odpowiadające za prawidłowe działanie hormonów płciowych, a także układu sercowo-naczyniowego.

Jakie witaminy na tarczycę – o czym nie można zapomnieć?

Nie ma jedynej i słusznej recepty na wszystkie problemy, ale zbilansowana dieta i suplementy uzupełnią niski poziom pierwiastków i witamin. Ważne jest nie tylko dostarczanie potrzebnych minerałów, ale także ich odpowiednie wchłanianie w przewodzie pokarmowym.

Selen

To właśnie w tarczycy jest największa kumulacja selenu w organizmie. Największe ilości selenu zawiera czosnek czy orzechy brazylijskie, ale ze względu na zalecane dawkowanie (55 mg dziennie) ich spożycie może być niewystarczające. Dlatego warto rozważyć suplementację selenu, najlepiej w połączeniu z cynkiem.

Cynk

Zestaw witamin na tarczycę powinien zawierać także cynk. Ma on duży wpływ na pracę gruczołu, ponieważ jest niezbędny do produkcji TSH (hormon tyreotropowy). Z niskim poziomem tego pierwiastka mamy zazwyczaj do czynienia w przypadku niedoczynności tarczycy.

Dzienne zapotrzebowanie na cynk wynosi u kobiet 8 mg, a u mężczyzn 11 mg, przy czym biorąc pod uwagę zaburzenia wchłaniania, jedzenie grzybów, pestek dyni czy sezamu może nie wystarczyć.

Ashwagandha

Jeśli zastanawiasz się, co pomaga na tarczycę, sięgnij po mniej popularny suplement, który pomaga organizmowi poradzić sobie ze stresem. To adaptogenne zioło obniża poziom kortyzolu i bilansuje poziom tyroksyny. To produkt naturalny, bezpieczny dla zdrowia i nieobciążający organizmu.

Żelazo

Żelazo stanowi bardzo istotny składnik diety osób cierpiących na chorobę Hashimoto oraz niedoczynność tarczycy. Niedobór żelaza negatywnie wpływa na metabolizm tarczycy.

Jod

Aby zadbać o odpowiedni poziom jodu, dobrym pomysłem będzie wyjazd nad morze. Jeżeli nie masz takiej możliwości, sięgnij po suplementy na tarczycę zawierające ten pierwiastek w swoim składzie — samodzielnie lub w połączeniu z selenem, tyrozyną czy witaminami.

Tak jak w przypadku innych minerałów do uzyskania oczekiwanych rezultatów (zachowanie prawidłowej czynności i budowy tarczycy oraz syntezy hormonów) jod należy suplementować regularnie przez dłuższy czas.

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Jak walczyć ze zmęczeniem? Jakie są sposoby na zmęczenie? Zmęczona kobieta przykłada rękę do czoła.
czytaj
Najlepsze źródła żelaza. Produkty spożywcze bogate w żelazo.

Poznaj najlepsze źródła żelaza

Żelazo to jeden z najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastków. Jakie są najlepsze źródła żelaza w diecie? Sprawdź!

czytaj