Kwasy tłuszczowe Omega-3 - właściwości, źródła, suplementacja
Czym są Omega-3?
Omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA ang. Polyunsaturated Fatty Acids), zaliczane do grupy NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Omega-3 składają się z łańcucha węglowego z kilkoma wiązaniami podwójnymi, a ostatnie nienasycone wiązanie znajduje się przy trzecim od końca atomie węgla, co wyjaśnia ich nazwę.
Do tej grupy należą związki chemiczne, takie jak:
- ALA (kwas a-linolenowy),
- EPA (kwas eikozapentaenowy),
- DHA (kwas dokozaheksaenowy).
Co daje Omega-3? Jakie funkcje pełnią w organizmie nienasycone kwasy tłuszczowe?
Badania wykazały, że kwasy Omega-3 wspierają zdrowie człowieka i są wręcz niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- Kwas alfa-linolenowy (ALA) pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 2 g ALA dziennie.
- Kwas dokozaheksaenowy (DHA) przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg DHA dziennie.
- Kwas dokozaheksaenowy (DHA) przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg DHA dziennie.
- Kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania serca. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg EPA i DHA dziennie.
Kwasy Omega-3 dla dzieci i kobiet w ciąży
Kwasy Omega-3 dla dzieci mogą być podawane jako wsparcie koncentracji u dziecka. Kwas dokozaheksaenowy (DHA) przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg DHA dziennie.
Warto przyjmować także kwasy Omega w ciąży – pozytywnie wpływają one bowiem na kształtowanie się mózgu dziecka jeszcze w okresie prenatalnym. Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych Omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i EPA
Najlepsze źródła kwasów Omega-3 w diecie
Źródła kwasów Omega-3 są dość łatwo dostępne i, co ważne, mogą być zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Jednym z ważnych źródeł kwasów Omega-3, głównie DHA – kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, oczu, i układu nerwowego, oraz EPA – korzystnie wpływający na układ sercowo-naczyniowy, są oleje pozyskiwane z ryb morskich.
Kwasy Omega-3 w największej ilości znajdują się w rybach, takich jak:
- szprot bałtycki
- dorsz bałtycki
- mintaj
- śledź bałtycki
Kwasy DHA i EPA są również obecne w łososiu, makreli, sardynkach, śledziu czy tuńczyku.
Dobrym źródłem kwasów Omega-3 są także owoce morza – krewetki, kalmary, ostrygi czy mule. Dodatkową zaletą jest fakt, że produkty te zawierają również potrzebne organizmowi pierwiastki, takie jak selen, jod czy fluor.
Warto też wiedzieć, że spożycie 50 g mięsa ryb wraz z inną żywnością zawierającą żelazo niehemowe, pomaga w jego przyswajaniu.
Pamiętaj, że organizm człowieka nie jest w stanie sam wyprodukować tych substancji, dlatego konieczne jest dostarczanie ich w pożywieniu bądź rozpoczęcie suplementacji Omega-3.
Gdzie szukać roślinnych źródeł kwasów Omega-3?
Osoby będące na diecie wegańskiej bądź wegetariańskiej (ale nie jedzące ryb) bez problemu znajdą roślinne źródła kwasów Omega-3. Gdzie występują?
Doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie kwasu ALA, są oleje roślinne, nasiona i orzechy, takie jak:
- migdały,
- orzechy włoskie,
- olej rzepakowy,
- olej lniany,
- olej arachidowy,
- siemię lniane,
- nasiona chia.
Spokojni mogą być również wielbiciele kuchni azjatyckich, bowiem często obecne w nich algi morskie także stanowią doskonałe źródło Omega-3.
W organizmie człowieka kwas ALA może być częściowo przekształcany w kwasy EPA i DHA, choć proces ten jest stosunkowo mało wydajny. Dlatego też bezpośrednie spożywanie EPA i DHA z ryb lub suplementów diety jest często zalecane dla osiągnięcia pełnych korzyści zdrowotnych związanych z kwasami Omega-3.
Suplementacja kwasami Omega-3
Suplementacja kwasami Omega-3 może być korzystna dla osób, które nie spożywają wystarczającej ilości ryb w diecie, bądź zdrowych tłuszczów roślinnych.
W kapsułkach Naturell Omega-3 1000 się olej z małych ryb zimnowodnych, pozyskiwany na łowiskach na Oceanie Spokojnym na południowej półkuli – w miejscach, gdzie ryby są mniej narażone na zanieczyszczenie przemysłowe wód. Z kolei Naturell Omega-3 z alg, to produkt polecany dla osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej oraz osób ograniczających spożycie mięsa. Zawiera m.in. kwas DHA pozyskiwany z mikroalg Schizochytrium sp. Parametry jakościowe oleju są weryfikowane testami.
Pamiętaj, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb organizmu.