Dobre nawyki żywieniowe u dzieci - jak je kształtować?

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci mogą być przyczyną problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe w swoim domu.
Dobre nawyki żywieniowe u dzieci - mama gotuje w kuchni z dwiema córeczkami.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 08.11.2022

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci mogą być przyczyną kłopotów zdrowotnych, które mogą pojawić się na każdym etapie życia. Rodzice i opiekunowie powinni pomóc dziecku w wypracowaniu nawyków, które będą wspierać jego zdrowie. Wybieranie odpowiedniej żywności i napojów – przy regularnej aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu – pomaga w prawidłowym rozwoju i wzroście, w budowaniu mocnych kości i utrzymywaniu odpowiedniej wagi, a także zmniejsza ryzyko problemów zdrowotnych w przyszłości. Jak kształtować u dziecka dobre nawyki żywieniowe?

Jak budować zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

1. Rozmawiaj z dzieckiem o jedzeniu

Jako rodzic lub opiekun masz wręcz obowiązek kształtować zdrowe nawyki żywieniowe u twojego dziecka. Nie bój się więc rozmawiać z nim o jedzeniu. Wykorzystuj do tego momenty, kiedy wspólnie spożywacie posiłki. Mów głośno, co według ciebie jest dobrym wyborem na talerzu, a co nie.

2. Angażuj dziecko w zakupy i gotowanie

Aby wyrobić w dziecku dobre nawyki żywieniowe, spróbuj zaangażować je w robienie zakupów i przygotowywanie posiłków. Te zajęcia podpowiedzą ci, jakie lubi smaki, będą też okazją do nauczenia go czegoś o jedzeniu. Poza tym dziecko może być bardziej skłonne do spróbowania potraw, w przygotowaniu których pomagało.

Nie denerwuj się, jeśli nowe smaki nie od razu przypadną mu do gustu. Dzieci często muszą zobaczyć nieznane sobie wcześniej jedzenie kilka razy, zanim je spróbują i polubią.

3. Przyzwyczajaj dziecko do zdrowego jedzenia

Staraj się przyzwyczaić dziecko do spożywania pokarmów i napojów o niskiej zawartości tłuszczu, soli i cukru, a bogatych w takie składniki odżywcze, jak: wapń, potas, witamina D i błonnik pokarmowy, które są ważne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju. W okresie jesienno-zimowym możesz też podawać witaminy dla dzieci wspierające odporność, np. Naturell IMMUNO Kids. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

4. Szukaj wsparcia u innych opiekunów

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że twoje dziecko cię naśladuje, pamiętaj jednak, że inni dorośli też mogą być dla niego wzorem. Babcia lub niania opiekująca się dzieckiem w ciągu dnia również kształtuje nawyki żywieniowe u dziecka i rozbudza chęć aktywnego spędzania czasu. Porozmawiaj z nią, aby upewnić się, że oferuje zdrowe posiłki, przekąski i napoje.

Czego nie należy robić, gdy chcesz wyrobić w dziecku zdrowe nawyki żywieniowe?

Nigdy nie traktuj jedzenia jako metody pocieszania lub nagradzania. Jeśli używasz do tego słodyczy, dziecko może nabrać przekonania, że są one lepsze lub bardziej wartościowe niż inne produkty. Podobnie mówiąc dziecku, że dostanie deser, jeśli zje wszystkie warzywa, wysyłasz sygnał, że jedzenie warzyw to przykry obowiązek.

Nie zakazuj niezdrowych produktów, ale ustal limity, na przykład pozwól na wypicie jednej szklanki coli lub zjedzenie garści chipsów raz w tygodniu.

Jak budować zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka? Wytłumacz mu, dlaczego słodzonych napojów i słonych przekąsek lepiej unikać i pochwal, gdy dziecko sięga po coś zdrowego, na przykład po owoc lub warzywo.

Ucząc dziecko zdrowych nawyków żywieniowych, pomagasz mu się rozwijać, utrzymywać prawidłową wagę i czuć się dobrze we własnym ciele. Wszystko to bez wątpienia zaprocentuje w przyszłości!

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Jak walczyć ze zmęczeniem? Jakie są sposoby na zmęczenie? Zmęczona kobieta przykłada rękę do czoła.
czytaj
Jakie suplementy na tarczycę mogą Ci pomóc utrzymać ją w dobrej kondycji? Jak zadbać o zdrowie tarczycy? Uśmiechnięta kobieta trzyma jabłko w dłoni i cieszy się słoneczną pogodą.
czytaj