Naturalny czy syntetyczny – jaka postać kwasu foliowego ma lepszą przyswajalność?

Kwas foliowy to forma folianu, czyli witaminy B9. To składnik istotny dla prawidłowego rozwoju organizmu. Która jego postać ma lepszą przyswajalność - kwas foliowy syntetyczny czy naturalny?
Naturalny czy syntetyczny – jaka postać kwasu foliowego ma lepszą przyswajalność? Kobieta w ciąży siedzi na łóżku w sypialni.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 17.01.2023

Kwas foliowy jest syntetyczną formą folianu, czyli witaminy B9. Odgrywa ona kluczową rolę we wspomaganiu produkcji zdrowych krwinek czerwonych i w prawidłowym wzroście matczynych tkanek podczas ciąży. Chociaż obie formy tej witaminy są bardzo podobne, istnieją między nimi pewne różnice. Która postać ma lepszą przyswajalność – kwas foliowy syntetyczny czy naturalny?

Rola witaminy B9 w organizmie

Organizm potrzebuje witaminy B9 do normalnego funkcjonowania – wykorzystuje ją m.in. do tworzenia nowych komórek, w tym krwinek czerwonych. Kwas foliowy przechodzi przez układ trawienny i dostaje się do krwiobiegu przez jelita. Stamtąd trafia do wątroby, a jego nadmiar wydalany jest przez nerki wraz z moczem.

Obniżony poziom witaminy B9 w diecie objawia się zazwyczaj zmęczeniem, niskim poziomem energii, mrowieniem w dłoniach i stopach, a także problemami ze wzrokiem i z pamięcią.

Kwas foliowy a ciąża

Odpowiednia ilość witaminy B9 w diecie jest szczególnie ważna dla kobiet przed zajściem w ciążę i na jej wczesnych etapach, ponieważ zapobiega nieprawidłowościom rozwojowym u płodu, w tym wadom cewy nerwowej, a następnie całego układu nerwowego, który zaczyna kształtować się już w pierwszych tygodniach od powstania płodu.

Z tego powodu, by mieć pewność, że przyszła mama przyjmuje odpowiednią ilość tego składnika, powinna oprócz prawidłowej diety spożywać też kwas foliowy syntetyczny w postaci suplementu diety.

Kwas foliowy syntetyczny czy naturalny (folian) – jaka jest przyswajalność kwasu foliowego?

Ważną kwestią jeśli chodzi o kwas foliowy jest jego przyswajalność. Naturalna postać witaminy B9, czyli folian, występuje w wielu produktach spożywczych. Jego bogate źródła to m.in.:

  • wątróbka wołowa
  • fasola
  • szparagi
  • ciemnozielone warzywa liściaste

Jednak folian łatwo ulega zniszczeniu podczas gotowania lub pieczenia.

Syntetyczny kwas foliowy, dostępny w postaci suplementów diety i dodawany do niektórych produktów spożywczych, jest stabilniejszy. Do niedawna uważano, że ma też lepszą przyswajalność. Okazało się jednak, że – w przeciwieństwie do folianu – kwas foliowy jest przekształcany w aktywną formę dopiero w wątrobie, a nie w układzie trawiennym, co jest procesem wolniejszym i mniej wydajnym.

Co więcej, mutacja genu MTHFR – występująca nawet u połowy populacji1 – powoduje, że skuteczność przekształcania kwasu foliowego do aktywnej postaci może zmniejszyć się aż o 70%. Dlatego decydując się na suplementację, należy rozważyć wybór preparatu z metylowanym, aktywnym kwasem foliowym, np. w formie L-metylofolianu wapnia. Takim produktem jest Naturell Folian oraz Naturell Folian Forte.

Witamina B9 jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który występuje w postaci folianu i kwasu foliowego. Ten drugi jest powszechnie przyjmowany w postaci tabletek, zwłaszcza przez kobiety w ciąży. Decydując się na suplementację, warto wybrać formę produktu, która gwarantuje większą przyswajalność kwasu foliowego.

 

Źródła:

  1. A. Seremak-Mrozikiewicz, M. Barlik, P. Borowczak [et al.], The frequency of 677C>T polymorphism of MTHFR gene in the Polish population, „Archives of Perinatal Medicine” 2013, 19(1), s. 12-18.
  2. Jarosz M. (red. nauk.), Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.
  3. Scaglione F., Panzavolta G., Folate, Folic Acid and 5-methyltetrahydrofolate Are Not the Same Thing, „Xenobiotica” 2014, 44(5).

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Jak walczyć ze zmęczeniem? Jakie są sposoby na zmęczenie? Zmęczona kobieta przykłada rękę do czoła.
czytaj
Jakie suplementy na tarczycę mogą Ci pomóc utrzymać ją w dobrej kondycji? Jak zadbać o zdrowie tarczycy? Uśmiechnięta kobieta trzyma jabłko w dłoni i cieszy się słoneczną pogodą.
czytaj