Zioła na uspokojenie – jakie rośliny i naturalne substancje mogą pomóc w walce ze stresem?

Szukasz sposobu na zmniejszenie stresu? Pomóc mogą zioła na uspokojenie i naturalne suplementy na stres. Sprawdź, jak łatwo zapanować nad stresem!
Zioła na uspokojenie - jakie są sposoby walki ze stresem? Dwie kobiety i mężczyzna siedzą przed komputerem w biurze.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 09.12.2022

Stres jest nieodłączną częścią naszej codzienności. Wbrew pozorom może mieć na nas pozytywny wpływ – motywować i dodawać energii do działania. Jednak, gdy staje się permanentny, zaczyna zagrażać naszemu zdrowiu. Na szczęście istnieją naturalne suplementy na stres. Oto najpopularniejsze zioła na uspokojenie i naturalne substancje łagodzące napięcie.

Zioła na uspokojenie i suplementy na stres – jakie wybrać?

1. Melisa

Melisa łagodzi objawy stresu, wspiera łagodzenie nerwowości i pobudliwości, pomaga się zrelaksować i poprawia nastrój. Można ją pić w postaci naparów, a świeże liście dodawać do letnich sorbetów, lemoniady, sałatek czy twarożków. Herbata z melisy wypita wieczorem pomoże też szybciej zasnąć. Jeśli więc zastanawiasz się, co pomaga na stres, sięgnij po melisę – to najpopularniejsze zioło na uspokojenie.

2. Kwasy tłuszczowe omega-3

Ludzki mózg potrzebuje kwasów tłuszczowych Omega-3 do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego wydaje się, że suplementacja tymi związkami może być dobrym pomysłem dla osób narażonych na obciążenia psychiczne.  HA przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu i utrzymania prawidłowego widzenia (przy ilości 250 mg DHA na dzień).

3. Ashwagandha (witania ospała)

Ashwagandha to zioło na uspokojenie stosowane w starożytnej medycynie indyjskiej do wspierania zdrowia psychicznego i odporności organizmu na stres.

Witania ospała przyczynia się do optymalnej aktywności umysłowej i poznawczej oraz ma pozytywny wpływ na zdrowie układu oddechowego. Wykazuje też właściwości antyoksydacyjne i antystresowe. Ashwagandha może wspomagać zasypianie.

Ashwagandhę można kupić w postaci sproszkowanej i pić wieczorem z ciepłym mlekiem i mieloną gałką muszkatołową lub wybrać tabletki z ashwagandhą, na przykład marki Naturell.

4. Zielona herbata

Zielona herbata to dobre źródło przeciwutleniaczy. Jest też bogata w polifenole, które zapewniają wiele korzyści zdrowotnych. Pozytywnie wpływa na koncentrację i procesy uczenia się. Parzona dłużej niż zwykle (ok. 7 minut) działa uspokajająco na organizm.

5. Waleriana

Waleriana pozyskiwana z korzenia kozłka lekarskiego jest popularnym ziołem na uspokojenie, które pomaga radzić sobie ze stresem i ułatwia zasypianie. Kozłek lekarski zawiera kwas walerianowy, który łączy się z receptorami GABA.

Waleriana daje to możliwość osiągnięcia stanu odprężenia i uwolnienia się od stresu. Jeśli więc zastanawiasz się, co brać na stres, sięgnij po dobrze znaną walerianę.

6. Kava

Kava to roślina należąca do rodziny pieprzowatych. Od dawna była używana jako środek poprawiający samopoczucie fizyczne i psychiczne w obszarach południowego Pacyfiku, a obecnie jest coraz częściej stosowana również w Europie.

Stres może dopaść każdego. Na szczęście istnieje kilka ziół na uspokojenie i naturalnych substancji, które pomagają zmniejszyć odczuwaną presję, łagodzą niepokój i poprawiają ogólną kondycję psychiczną. Choć wymienione tu zioła na uspokojenie i stres są na ogół bezpieczne, przed włączeniem czegokolwiek do codziennej diety dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy środek przyjmowany w zbyt dużej ilości może być szkodliwy, wchodzić w interakcje z innymi suplementami. Pamiętać należy, że każdą suplementację warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Jak walczyć ze zmęczeniem? Jakie są sposoby na zmęczenie? Zmęczona kobieta przykłada rękę do czoła.
czytaj
Jakie suplementy na tarczycę mogą Ci pomóc utrzymać ją w dobrej kondycji? Jak zadbać o zdrowie tarczycy? Uśmiechnięta kobieta trzyma jabłko w dłoni i cieszy się słoneczną pogodą.
czytaj