Koenzym Q10 – właściwości, skutki obniżonego poziomu, dieta i suplementacja

Koenzym Q10 jest dobrze znany jako składnik kosmetyków, a ma on także wiele innych właściwości. Sprawdź, dlaczego warto dbać o jego odpowiedni poziom!
Koenzym Q10 - właściwości, skutki obniżonego poziomu, dieta i suplementacja. Produkty żywnościowe zawierające koenzym Q10.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 12.11.2022

Koenzym Q10 to substancja, która potrzebna jest do funkcjonowania niemal każdej komórki w organizmie człowieka. Jego tak duże znaczenie przypisuje się temu, że bierze on udział w procesach wytwarzania energii w komórkach i chroni je przed działaniem niszczycielskich wolnych rodników. Dowiedz się jakie właściwości ma koenzym Q10, jakie są konsekwencje obniżonego poziomu i kiedy warto go suplementować.

Co to jest koenzym Q10?

Koenzym Q10 jest organicznym związkiem chemicznym z grupy chinonów. Jego inna nazwa to ubichinon. W naturze koenzym Q10 występuje w mitochondriach komórek roślinnych oraz zwierzęcych. Uczestniczy w procesie przenoszenia elektronów w łańcuchu oddechowym – to jego główne zadanie.

Naturalnie występuje w ludzkim organizmie – ciało człowieka ma zdolność jego syntezowania. Niemniej jednak, po 35. roku życia efektywność syntezy ubichinonu słabnie.

Koenzym Q10 – właściwości

Koenzym Q10 jest substancją witaminopochodną, która może poszczycić się naprawdę niezwykłymi  właściwościami:

  • Przede wszystkim ma ogromne zdolności antyoksydacyjne. Skutecznie wiąże i niszczy wolne rodniki, które wyrządzają ogromne szkody w organizmie. Koenzym Q10 zapobiega w ten sposób uszkodzeniom struktur komórek i opóźnia proces starzenia się organizmu.
  • Koenzym Q10 jest wręcz niezbędny do zachowania skóry w znakomitej kondycji. Pozwala utrzymać lub poprawić elastyczność, jędrność i gładkość skóry, a także zapobiega powstawaniu lub wspiera redukcję zmarszczek.

Konsekwencje obniżonego poziomu koenzymu Q10 – objawy i przyczyny

Nie bez powodu koenzym Q10 zwany jest witaminą młodości, bo już po 35. roku życia jego ilość w organizmie drastycznie się obniża. Ciało człowieka produkuje coraz mniejsze jego ilości, a im intensywniej eksploatowany jest dany organizm, tym więcej zużywa koenzymu Q10.

Na konsekwencje obniżonego poziomu koenzymu Q10 odczuwają więc najbardziej ci, którzy uprawiają sport, pracują fizycznie lub żyją w zanieczyszczonym otoczeniu.

Gdy poziom koenzymu Q10 jest zbyt niski, organizm daje o tym znać. Najczęstsze objawy obniżonego poziomu koenzymu Q10 to:

  • uczucie przewlekłego zmęczenia
  • obniżona odporność

Dieta i suplementacja koenzymem Q10

By wspomóc organizm większymi ilościami koenzymu Q10, warto włączyć do swojej diety takie produkty, jak:

  • olej rzepakowy
  • wołowinę
  • kalafior
  • czarną porzeczkę
  • drób

Koenzym Q10 jest popularnym składnikiem wielu produktów kosmetycznych. Stosowany jest również w postaci suplementu diety. W łatwo przyswajalnej, naturalnej postaci (izomeru trans koenzymu Q10) zawierają go produkty Naturell – Koenzym Q10 forte oraz Koenzym Q10 + E. Suplementacja powinna być dobrana w sposób indywidualny, dlatego warto przed jej rozpoczęciem skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Jak walczyć ze zmęczeniem? Jakie są sposoby na zmęczenie? Zmęczona kobieta przykłada rękę do czoła.
czytaj
Jakie suplementy na tarczycę mogą Ci pomóc utrzymać ją w dobrej kondycji? Jak zadbać o zdrowie tarczycy? Uśmiechnięta kobieta trzyma jabłko w dłoni i cieszy się słoneczną pogodą.
czytaj