Koenzym Q10 – właściwości, skutki obniżonego poziomu, dieta i suplementacja
Koenzym Q10 to substancja, która potrzebna jest do funkcjonowania niemal każdej komórki w organizmie człowieka. Jego tak duże znaczenie przypisuje się temu, że bierze on udział w procesach wytwarzania energii w komórkach i chroni je przed działaniem niszczycielskich wolnych rodników. Dowiedz się jakie właściwości ma koenzym Q10, jakie są konsekwencje obniżonego poziomu i kiedy warto go suplementować.
Co to jest koenzym Q10?
Koenzym Q10 jest organicznym związkiem chemicznym z grupy chinonów. Jego inna nazwa to ubichinon. W naturze koenzym Q10 występuje w mitochondriach komórek roślinnych oraz zwierzęcych. Uczestniczy w procesie przenoszenia elektronów w łańcuchu oddechowym – to jego główne zadanie.
Naturalnie występuje w ludzkim organizmie – ciało człowieka ma zdolność jego syntezowania. Niemniej jednak, po 35. roku życia efektywność syntezy ubichinonu słabnie.
Koenzym Q10 – właściwości
Koenzym Q10 jest substancją witaminopochodną, która może poszczycić się naprawdę niezwykłymi właściwościami:
- Przede wszystkim ma ogromne zdolności antyoksydacyjne. Skutecznie wiąże i niszczy wolne rodniki, które wyrządzają ogromne szkody w organizmie. Koenzym Q10 zapobiega w ten sposób uszkodzeniom struktur komórek i opóźnia proces starzenia się organizmu.
- Koenzym Q10 jest wręcz niezbędny do zachowania skóry w znakomitej kondycji. Pozwala utrzymać lub poprawić elastyczność, jędrność i gładkość skóry, a także zapobiega powstawaniu lub wspiera redukcję zmarszczek.
Konsekwencje obniżonego poziomu koenzymu Q10 – objawy i przyczyny
Nie bez powodu koenzym Q10 zwany jest witaminą młodości, bo już po 35. roku życia jego ilość w organizmie drastycznie się obniża. Ciało człowieka produkuje coraz mniejsze jego ilości, a im intensywniej eksploatowany jest dany organizm, tym więcej zużywa koenzymu Q10.
Na konsekwencje obniżonego poziomu koenzymu Q10 odczuwają więc najbardziej ci, którzy uprawiają sport, pracują fizycznie lub żyją w zanieczyszczonym otoczeniu.
Gdy poziom koenzymu Q10 jest zbyt niski, organizm daje o tym znać. Najczęstsze objawy obniżonego poziomu koenzymu Q10 to:
- uczucie przewlekłego zmęczenia
- obniżona odporność
Dieta i suplementacja koenzymem Q10
By wspomóc organizm większymi ilościami koenzymu Q10, warto włączyć do swojej diety takie produkty, jak:
- olej rzepakowy
- wołowinę
- kalafior
- czarną porzeczkę
- drób
Koenzym Q10 jest popularnym składnikiem wielu produktów kosmetycznych. Stosowany jest również w postaci suplementu diety. W łatwo przyswajalnej, naturalnej postaci (izomeru trans koenzymu Q10) zawierają go produkty Naturell – Koenzym Q10 forte oraz Koenzym Q10 + E. Suplementacja powinna być dobrana w sposób indywidualny, dlatego warto przed jej rozpoczęciem skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.