Sposoby na zmęczenie - jak walczyć ze zmęczeniem?

Zmęczenie może mieć różne źródła. To nie tylko brak snu, ale nieodpowiednia dieta czy obniżony poziom witamin w organizmie. Jak walczyć ze zmęczeniem?
Jak walczyć ze zmęczeniem? Jakie są sposoby na zmęczenie? Zmęczona kobieta przykłada rękę do czoła.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 09.03.2023

Czujesz, że brakuje ci energii do działania? Wracasz z pracy i jedyne, na co masz ochotę, to rozsiąść się na kanapie i odpoczywać? Czujesz się nieustannie senny i nie masz motywacji do tego, aby spotkać się ze znajomymi, poćwiczyć czy dopełnić obowiązków, które na tobie spoczywają? Zmęczenie może być poważnym problemem. Może mieć również wiele przyczyn. Jak walczyć ze zmęczeniem?

Zmęczenie nie zawsze musi wynikać z przepracowania. Często wpływają na nie dodatkowe czynniki – uczucie ciągłego zmęczenia może świadczyć na przykład o zmniejszonej ilości ważnych dla twojego organizmu składników odżywczych. Poznaj domowe sposoby na zmęczenie i nabierz energii do działania!

Domowe sposoby na zmęczenie

Wyśpij się

Najlepszy sposób na ciągłe zmęczenie to sen. Sen jest niezwykle ważnym elementem rytmu dobowego. Kiedy śpisz, twój organizm regeneruje się i zachodzą w nim istotne procesy metaboliczne.

Jeśli zaś nie dajesz mu szansy na regenerację – czujesz się po prostu zmęczony. Dlatego uczyń zdrowy sen swoim priorytetem i postaraj się każdej doby spać między 6 a 8 godzin. To sprawi, że będziesz mieć więcej energii do działania.

Uzupełnij elektrolity

Za uczucie zmęczenia może odpowiadać także zbyt mała ilość potasu, wapnia czy magnezu – kluczowych dla pracy organizmu elektrolitów. Dzieje się tak dlatego, że elektrolity regulują pracę układu nerwowego, a zmiana ich poziomu może negatywnie wpływać na pracę twojego mózgu, a także mięśni.

Zadbaj więc o właściwe nawodnienie organizmu lub sięgnij po odpowiednie suplementy diety, które pomogą utrzymać prawidłowy poziom tych pierwiastków – znajdziesz je m.in. w gamie produktów Naturell.

Przyjmuj witaminy

Zmęczenie bywa wywołane również zmniejszeniem ilości innych witamin oraz składników mineralnych. Może się pojawiać np. w konsekwencji zbyt małej ilości witamin z grupy B (w tym B12) czy chromu.

Jeśli zastanawiasz się, jak walczyć z chronicznym zmęczeniem, upewnij się, że twoja dieta jest właściwie zbilansowana, a jeśli nie – dokonaj zmian, które przełożą się nie tylko na twoje samopoczucie, lecz także zdrowie.

Jedz regularnie

Testując różne sposoby na zmęczenie, warto przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Przyczyną zmęczenia mogą być bowiem wahania poziomu cukru we krwi. Nie zawsze są one wywołane chorobą. Często ich przyczyną jest po prostu nieregularne spożywanie posiłków.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby twój organizm miał zawsze odpowiednią ilość „paliwa” do działania – spożywaj posiłki mniej więcej co 2–3 godziny i zadbaj o to, aby w każdym z nich znalazły się węglowodany – najlepiej te złożone. Proste zaś sprawdzą się doskonale przed dużym wysiłkiem fizycznym.

Ruszaj się więcej

Dziwisz się, kiedy wśród sposobów na zmęczenie i senność widzisz ćwiczenia fizyczne? Nic dziwnego – w końcu ćwiczenia fizyczne są męczące. Jeśli jednak ruszasz się regularnie, np. jeżdżąc na rowerze, uprawiając nordic walking czy biegając – zapewniasz swojemu organizmowi znacznie lepsze dotlenienie i pobudzasz procesy metaboliczne. W efekcie masz więcej energii do działania, a przy okazji wspomagasz pracę swojego mózgu. Same korzyści!

Jak widać, zmęczenie niejedno ma źródło. Jeśli więc chcesz sobie z nim poradzić w długofalowej perspektywie, a nie tylko na krótko pozbyć się dokuczliwych objawów – przede wszystkim zadbaj o prowadzenie zdrowego trybu życia. Wówczas nagły odpływ energii będzie znacznie mniej prawdopodobny.

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Seniorzy wykonują ćwiczenia wzmacniające i siłowe na sali gimnastycznej na matach na zajęciach jogi.

Ćwiczenia dla seniorów - jaka aktywność fizyczna dla seniora?

Regularna aktywność fizyczna to klucz do zdrowego i pełnego energii życia, niezależnie od wieku. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą przynieść seniorom wiele korzyści – od poprawy kondycji fizycznej, przez zwiększenie elastyczności i równowagi, aż po lepsze samopoczucie psychiczne.

czytaj
Zdrowa ryba na talerzu - pieczony dorsz z batatami i zieloną fasolką szparagową.

Czy nadal warto jeść ryby?

Ryby od dawna są uważane za ważny element zdrowej diety. Są źródłem białka, witamin i cennych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Jednak współczesne badania oraz narastające problemy ekologiczne skłaniają nas do refleksji: czy warto jeść ryby?

czytaj