Dieta na cerę – co jeść, a czego unikać?

Co jeść, a czego unikać by cera była promienna i zdrowa? Jakich składników dostarczać, by pozbyć się problemów ze skórą twarzy? Dowiedz się więcej!
Dieta na cerę - jaka najlepsza? Kobieta trzyma w rękach dwie połówki pomarańczy, przykłada jedną z nich do oka.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 09.12.2022

„Jesteś tym, co jesz” – to zdanie, choć może się wydawać pustym frazesem, jest w stu procentach prawdziwe i niesie za sobą ogromne znaczenie. Twoja dieta ma kluczowy wpływ na to, w jaki sposób pracuje Twój organizm. Odgrywa również istotną rolę w utrzymaniu Twojej skóry w dobrej kondycji. Jeśli masz problemy z niedoskonałościami cery – mogą być one wynikiem złej diety. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta na ładną cerę.

Jeżeli chcesz, aby Twoja skóra była zdrowa i pięknie wyglądała, zadbaj o nią zarówno od zewnątrz – sięgając po dobrane do jej potrzeb kosmetyki – jak również od wewnątrz. Jeśli zaczniesz dostarczać organizmowi odpowiednie witaminy oraz minerały, a przy okazji będziesz unikać niekorzystnych  składników – jest bardzo prawdopodobne, że będziesz się cieszyć cerą bez niedoskonałości. Oto najlepsza dieta na zdrową cerę.

Jak poprawić cerę? Tych produktów unikaj

Jak poprawić cerę za pomocą diety? Są produkty, których spożywanie – zwłaszcza regularnie i w dużych ilościach – może powodować stany zapalne skóry i negatywnie wpływać na to, jak wyglądasz.

Największe zagrożenie niesie za sobą cukier oraz inne produkty węglowodanowe o wysokim indeksie glikemicznym. Można w tej grupie wymienić m.in.:

 • białe pieczywo
 • piwo
 • chipsy
 • frytki
 • batony
 • a nawet… zbyt długo gotowany makaron

Na cerę źle wpływać mogą również: kawa, kakao, nadmiar ostrych przypraw i soli w diecie, alkohol, a także tzw. tłuszcze trans. Jeśli to typowe składniki Twoich codziennych posiłków – spróbuj je ograniczyć do minimum, a dostrzeżesz różnicę.

Pij dużo wody

Nasz organizm składa się w ok. 50–70 % z wody. Znajduje się ona nie tylko w płynach ustrojowych i krwi, lecz także we wszystkich komórkach ciała – również tych tworzących skórę. Gdy jej poziom spada, a Twój organizm jest odwodniony – pojawiają się również problemy z elastycznością skóry oraz jej „zdrowym” wyglądem.

Cienie pod oczami, pogłębiające się zmarszczki, słabe napięcie skóry – to wszystko może być wynikiem tego, że przyjmujesz zbyt małe ilości płynów. Prawidłowa ilość to ok. 1,5-2 l wody dziennie. Ale uwaga! Nadmiar płynów również może nie być korzystny.

Te minerały i witaminy na skórę dobrze wpływają na kondycję twojej cery

To, co jesz, może wpływać na stan Twojej cery zarówno negatywnie, jak i pozytywnie. Dieta „dla piękna” powinna być bogata przede wszystkim w takie związki jak:

 • witamina B6 – przyczynia się do prawidłowej syntezy i metabolizmu hormonów steroidowych, witaminy D i niektórych neuroprzekaźników
 • witamina C – to naturalny antyoksydant, pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry oraz naczyń krwionośnych
 • witamina E – pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym
 • prowitamina A – przekształcona w organizmie w witaminę A pomaga zachować zdrową skórę

Istotne są również składniki mineralne, takie jak: selen, jod, żelazo czy kwasy Omega-3. Możesz ich dostarczyć organizmowi, dbając o zdrowo zbilansowaną dietę , a także przyjmując naturalne, nowoczesne suplementy diety.

Aby ustalić w pełni zgodny z potrzebami Twojego organizmu jadłospis, który pozytywnie wpłynie na urodę, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Wówczas zyskasz pewność, że plan żywieniowy będzie dla Ciebie w pełni bezpieczny.

Źródło:

 1. Artykuł opracowany na podstawie: Kostecka M., Kostecka J., Wpływ diety na wygląd skóry, [w:] „Kosmetologia estetyczna” nr 4/2013, vol. 2, [online:] http://kosmetologiaestetyczna.com/ike/4.2013/files/assets/basic-html/index.html#page1

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Jak walczyć ze zmęczeniem? Jakie są sposoby na zmęczenie? Zmęczona kobieta przykłada rękę do czoła.
czytaj
Jakie suplementy na tarczycę mogą Ci pomóc utrzymać ją w dobrej kondycji? Jak zadbać o zdrowie tarczycy? Uśmiechnięta kobieta trzyma jabłko w dłoni i cieszy się słoneczną pogodą.
czytaj